Майсторът от Трявна: Във всяка мебел оставям част от себе си
В дърворезбата Мирослав Вълчев следва традициите на предците си и се учи от ренесансовите творци в Рим и Флоренция
Това споделя пред TrafficNews потомственият дърворезбар Мирослав Вълчев. Майсторът от Трявна е учил занаята от дядо си и от баща си Стефан Вълчев, преподавател в Техникума по приложни изкуства в града, който и Мирослав завършва.
После надгражда образованието си в Националната художествена академия в София.
Но се завръща в родната Трявна, за да използва уменията си в бизнеса. Прави бутикови мебели и иконостаси за църкви и манастири, с които възражда старите традиции на местната школа.
„Флоралните мотиви, които правя, са използвани от нашите предци – майстори дюлгери, които не само са вдигали къщи, но са правели и вътрешното им обзавеждане. Сред най-известните майстори са тези от Попкойовитановата фамилия. Те са пътували много из Италия и ренесансовите орнаменти, които са видели в катедралите, дворците и домовете на хората, са ги пресъздавали и у нас”, казва Мирослав.
По думите му, натрупаният опит се предава генетично на наследниците, които са израснали с родовите истории за „усталъка” на прародителите си.
Напоследък все повече хора търсят уюта и топлината на дървото, за да направят по-комфортен дома си. Тенденцията на пластмасата отминава, на нейно място идва любовта към естественото.
А ръчно изработените дизайнерски мебели не само остават за цял живот, но и се предават като наследство. Дори хора, които си купували ново жилище, не се разделяли с любимите скрин, гардероб или врата от стария си дом.
„Това, което правя, е за самоосъзнатите хора – тези, които са постигнали нещо в живота и са разбрали, че не всичко може да се направи само със собствени сили. Нашият живот е следствие от това какви сме – ако сме по-добри, ако се раздаваме – това се връща към нас и ни носи благоденствие”, казва майсторът от Трявна.
Той работи само с дъб – благородно дърво, доказало се със своята здравина. Навремето богатите чорбаджии обзавеждали своите домове с него.
Прочетете цялата статия тук.